piątek, 12 sierpnia 2011

Dieta w leczeniu niepłodności


Dieta w leczeniu niepłodności


Autorem artykułu jest Janina  Kowalska



Czy dieta może wspomóc starania o ciążę? Zdecydowanie tak. Każda niepłodna para powinna dokładnie przeanalizować swój jadłospis, najlepiej pod czujnym okiem dietetyka. Na efekty właściwie dobranej diety tzeba troche poczekać, warto jednak zgłębić temat i zadbać o swoją płodność.
Niepłodność dotyka bardzo wielu par, przy czym skala problemu niepokojąco rośnie. Według statystyk starania o ciążę wśród zdrowych par trwają przeważnie około jednego roku, u co dwudziestej pary trwa to mniej więcej dwa lata. Prawdopodobnych przyczyn niepłodności jest bardzo dużo. O niemożności zajścia w ciążę decydują często:

- obniżona jakość plemników, ich zmniejszona ruchliwość, bądź nietypowa budowa morfologiczna,

- problemy z owulacją, nierzadko spowodowane syndromem PCO lub zaburzoną równowagą hormonalną,

- niedrożność jajowodów (najczęściej jest to powikłanie po przebytej infekcji przydatków).

Innymi przyczynami niepłodności mogą być: endometrioza lub wrogość śluzu szyjkowego (uniemożliwia to przedostanie się plemników do macicy). Nie bez wpływu pozostaje także palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie niektórych leków, kontakt ze szkodliwymi substancjami (np. pestycydami, metalami ciężkimi). W przypadku kobiet istotny jest także wiek, w jakim podejmuje się próbę poczęcia. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn znaczącą rolę odgrywa styl życia, rodzaj wykonywanej pracy i oczywiście odżywianie. Jest to czynnik nierzadko bagatelizowany, jednak wyjątkowo istotny w staraniach o dziecko. Niestety nie istnieje jedna dieta płodności. Plan żywienia w procesie leczenia niepłodności uzależniony jest od konkretnego problemu i jedynie http://www.fertimedica.pl/Uslugi-specjalistow/Dietetyka" target="_blank">wykwalifikowany dietetyk może nas przez tę drogę przeprowadzić. Warto jednak zapoznać się z ogólnymi wytycznymi i wziąć sobie poniższe wskazówki do serca.

Niepłodność męska. Wrogowie i sprzymierzeńcy.

Wbrew obiegowym opiniom, dieta jest ważna nie tylko dla kobiet. Ma ona ogromny wpływ na płodność męską. Nałogi, jak również niedobory wielu składników mineralnych oraz witamin utrudniają procesy wyprodukowania zdrowej komórki rozrodczej.

Dowiedziono, że gdy dieta jest odpowiednio dobrana i konsekwentnie stosowana, zwiększa się ruchliwość i koncentracja plemników, poprawia się ich morfologia. Skoro jakość nasienia zależy od sposobu odżywiania, warto problemowi przyjrzeć się uważniej.

Właściwie skomponowane menu łatwo i skutecznie wspomaga leczenie niepłodności, zazwyczaj poprawia też ogólny stan zdrowia. Nie należy jednak utożsamiać diety płodności z dietą odchudzającą. Schudnąć można przy okazji, cel jest jednak zupełnie inny.

Pierwszą rzeczą, którą zasugeruje specjalista przyszłym ojcom, jest ograniczenie ilości spożywanego alkoholu, w szczególności zaś – piwa. Jest to najpopularniejszy trunek alkoholowy i chociaż zawiera stosunkowo niewiele procentów, jest dla mężczyzna borykających się z problemem niepłodności szczególnie niewskazany. Dlaczego? Niestety piwo zawiera substancje estrogenopodobne, które w nadmiarze mogą negatywnie wpływać na jakość spermy. Z tego samego powodu, mężczyzna starający się o potomków powinien ograniczyć spożywanie produktów sojowych.

Równie niebezpieczne, i co za tym idzie niewskazanie, są używki. Nikotyna i niezwykle popularne wśród miłośników pięknie rzeźbionego ciała sterydy znajdują się na wysoko na liście wrogów płodności. Ich stosowanie znacznie utrudnia produkcję zdrowego nasienia. Nikotyna obniża liczebność i ruchliwość plemników, tak zwane sterydy zaburzają gospodarkę hormonalną.

Co nam zatem wolno? W walce o zdrowe plemniki nie musimy wyrzekać się wszystkiego. Lampka wina i smakowita kolacja na pewno uprzyjemni życie i pozwoli zadbać o płodność. W jedzeniu jednak także wskazany jest rozsądek. Mężczyźni z nadwagą częściej niż szczupli mają złe wyniki spermiogramu. Nadmiar tłuszczu w organizmie może „zdezorientować” gospodarkę hormonalną i przyczynić się do wzrostu poziomu estrogenów, kosztem testosteronu. Problem ten dotyczyć może również mężczyzn z dużą niedowagą. Tutaj najlepiej sprawdza się metoda złotego środka. Jeść z umiarem i zdrowo. Najlepiej produkty zawierające naturalne przeciwutleniacze. W rankingu pożądanych składników odżywczych najwyżej plasują się witaminy A, C i E, kwas foliowy i cynk.

Dieta ponad podziałami

W procesie leczenia niepłodności należy odżywiać się regularnie, posiłki nie mogą być zbyt obfite, za to powinny zawierać zrównoważoną ilość białek, tłuszczów, węglowodanów, soli mineralnych i oczywiście witamin.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni wyeliminować z diety, tzw. tłuszcze trans. Tłuszcze te powstają w procesie utwardzenia olejów roślinnych. Z aktualnie przeprowadzanych badań wynika, że ich nadmierne spożywanie zakłóca proces owulacji, może się także przyczynić do rozwoju endometriozy. „Złe” tłuszcze znaleźć można miedzy innymi w jedzeniu typu fast food, w zupkach z proszku, gotowych wyrobach cukierniczych, potrawach smażonych w głębokim tłuszczu, w chipsach i margarynie.

Warto też ograniczyć spożywanie produktów mącznych i białego cukru. Zwykłą mąkę zastąpić można pełnoziarnistą, która zawiera błonnik i dużo więcej substancji odżywczych. Dzięki nim poziom cukru we krwi przez kilka godzin po posiłku utrzymuje się na właściwym poziomie. Z białym cukrem należy pożegnać się na dobre. Po jego spożyciu gwałtownie wzrasta poziom glukozy we krwi, jednakże chwilę później następuje jego długotrwałe obniżenie. Dzieje się tak za sprawą wydzielanej przez trzustkę insuliny. Jej zadanie polega właśnie na obniżeniu poziomu cukru. Nadmiar insuliny zaburza pracę jajników, co z kolei wpływa niekorzystnie na proces wydzielania hormonów płciowych. Dobrze jest więc zrezygnować z częstego jedzenia pączków, drożdżówek, makaronu, białego chleba i białego ryżu (można go zastąpić brązowym, który posiada więcej błonnika). Zdrowych alternatyw nie brakuje.

Dieta składająca się z warzyw, owoców, produktów zbożowych z pełnego przemiału, ryb morskich, mleka i serów jest wyjątkowa bogata w niezbędne dla płodności substancje odżywcze.

Witamina A zawarta w marchwi, brokułach, ziemniakach, szpinaku, dyni i kapuście usprawni produkcję żeńskich hormonów, poprawi stan błon śluzowych narządów rozrodczych, zwiększy także produkcję plemników.

Produkty z witaminą C zalecane są w równej mierze dla kobiet i mężczyzn starających się o potomka. Odnajdziemy ją w świeżych owocach i warzywach, między innymi w owocach cytrusowych, kiwi, porzeczkach, groszku i szparagach. Witamina C chroni endometrium, zwiększa też liczbę i aktywność plemników.

Kwas foliowy, wskazany dla obojga przyszłych rodziców znaleźć można w zielonych warzywach, w sałacie, pietruszce, selerze, warzywach strączkowych, chlebie razowym i wątróbkach.

Na parametry nasienia korzystny wpływ ma witamina E. Zaopatrzy nas w nią regularne jedzenie orzechów i dodawanie do potraw tłoczonych na zimno olejów roślinnych. Witamina E potrzebna jest również kobietom, szczególnie ciężarnym. Pozwala ona uniknąć zaburzeń w procesie trwania ciąży.

Odpowiednią ilość cynku zapewni łyżka stołowa otrębów pszennych. Cynk zwiększa ilość spermy i poprawia jej jakość. Sprzyja także odpowiedniemu funkcjonowaniu endometrium i bierze udział w regulacji cyklu menstruacyjnego. Inne źródła cynku to ostrygi, ryby, pestki dyni, jaja i mięso drobiowe.

Aby osiągnąć pożądane wyniki, należy rozpocząć dietę już kilka miesięcy przed zaplanowanym powiększeniem rodziny. Żyjąc w myśl zasady „jestem tym, co jem” dajemy sobie większą szansę na szczęśliwe rodzicielstwo, a przy okazji możemy zadbać o własne zdrowie i ogólną kondycję.

---
   
FertiMedica Centrum Wspierania Płodności

http://www.fertimedica.pl" target="_blank">www.fertimedica.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.plhttp://artelis.pl/">www.Artelis.pl>

Przyczyny niepłodności


Przyczyny niepłodności


Autorem artykułu jest Monika  Gancarska



Niepłodność należy rozumieć jako brak możliwości  poczęcia dziecka przez parę nie stosującą antykoncepcji, przez okres  12 miesięcy regularnego współżycia płciowego.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niepłodność za chorobę społeczną. Płodność pary zależy od płodności obu partnerów. Zjawisko niepłodności jest złożone i dotyczy w równym stopniu kobiety jak i mężczyzny.

Naturalne zajście w ciążę

Naturalne zajście w ciążę u par, które prowadza regularne życie seksualne występuje relatywnie szybko - u około 80% par w pierwszych 6 cyklach. Pozostałe 20% po tym okresie można uznać jako pary z zakłóconą płodnością, ale jak wykazały przeprowadzone badania, co druga para z tej grupy zachodzi w ciążę w następnych 6 cyklach.
Z pozostałych 10% par dochodzi do ciąży naturalnej u co drugiej pary, a więc u 5% par, ale w o wiele dłuższym okresie czasu, tj. do 48 miesięcy. Po tym okresie tylko w sporadycznych przypadkach u pozostałych 5% par dochodzi do naturalnego poczęcia. Przede wszystkim wraz z rosnącym wiekiem przyszłej matki spada liczba ciąż, do których doszło w sposób naturalny.

Wielu autorów zwraca szczególną uwagę na progresję zachorowalności na http://www.ferti-med.com/pl/przyczyny-nieplodnosci.php" target="_blank" title="niepłodność">niepłodność wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Dlatego coraz częściej w literaturze naukowej pojawiają się propozycje rozpoczynania terapii leczenia niepłodności u par już po 6 miesiącach, a najpóźniej po 12 miesiącach bezowocnego oczekiwania.
Z uwagi na postęp (rozwój medyczno-laboratoryjny) w leczeniu niepłodności w ostatnich latach, dziedzina ta posiada efektywne i coraz bardziej nieinwazyjne, diagnostyczne możliwości leczenia, co pozwala na skuteczną terapię.

Każda terapia jest prowadzona indywidualnie. Jeśli pacjentka nie przekroczyła 35 roku życia i w ciągu pierwszych 6 miesięcy nie mogła zajść w ciążę, to może próbować przez kolejne 6 cykli. Jednak zdaniem niektórych dalsze oczekiwanie przy znaczących czynnikach zakłócających niepłodność, takich jak: uszkodzone przewody jajowe, zaburzenia cyklu czy zła jakość nasienia partnera, okazuje się w końcowym efekcie dla pacjentki tylko straconym czasem.

Dlatego powinno się po pierwszych 6-8 miesiącach bezowocnych prób zajścia w ciążę zasięgnąć rady specjalistów i ew. przeprowadzić diagnostykę wstępną, by stwierdzić przyczynę istniejącego problemu niepłodności.

Główne przyczyny niepłodności

Przebyte choroby ogólne u kobiety:
- zakażenia układu moczowo-płciowego, które mogą doprowadzić do niedrożności jajowodów.

Powikłania i choroby ginekologiczne:
- nieprawidłowy czas trwania cyklów miesięcznych,
- zapalenie przydatków, elektrokoagulacja lub konizacja szyjki macicy,
- endometrio,
- choroba jajowodów,
- uszkodzenie narządów rodnych.

Patologia położnicza:
- przebyte porody i ich powikłania,
- ciąże pozamaciczne,
- poronienia i inne.

Choroby o podłożu endokrynnym:
- przysadki mózgowej,
- nadnerczytarczycy i inne.

Przebyte choroby mężczyzny:
- świnka,
- operacje przepukliny pachwinowej,
- zakażenia układu moczowo-płciowego,
- ektopii jądra i inne.

Wiek kobiety:
- czym później decyduje się kobieta na dziecko tym trudniej przebiega terapia http://www.ferti-med.com/pl/leczenie-nieplodnosci.php" target="_blank" title="leczenie niepłodności">leczenia niepłodności. Średnia wieku kobiet rodzących pierwsze dziecko przesunęła się w Europie Zachodniej miedzy 1970 a 2005 rokiem z 24 lat na 29-30. Średnią wieku leczonych Polek nie jest tak wysoka jak w Europie zachodniej, ale problem ten występuje coraz częściej. Tendencja ta jest bezpośrednio związana z kolejną przyczyną niepłodności.

Środowisko i sposób życia (tzw. lifestyle):
- odżywianiewykonywana praca i jej charakternałogi, przede wszystkim: alkohol, papierosy,
- lekarstwa,
- stres,
- szkodliwe substancje w środowisku: w powietrzu, wodzie, żywności, ubraniach, meblach, itp.nadwaga.

Życie seksualne pary:
- częstotliwość odbywania stosunków seksualnych,
- obniżona potencja partnera,
- brak lub przedwczesna ejakulacja,
- zachorowania na tle psychosomatycznym.

Obciążenia psychiczne:
- poczucie zawiedzenia jako kobieta/mężczyzna,
- reakcja środowiska – przymus, każde małżeństwo/para musi posiadać dzieckouczucie pozostawienia z problemami samemu sobie, brak kontaktu z innymi parami,
- niepłodność jako temat tabu, wśród najbliższych i w środowisku społecznymistniejące w części społeczeństwa negatywne zdanie na temat zapłodnienia pozaustrojowego,
- próby zdyskredytowania par, które poddają się leczeniu - "jak natura nie dała to widocznie tak musi być"
- brak tolerancji i zrozumienia problemu i przyczyn niepłodności.

Idiopatyczne przyczyny:
- przyczyny pozostają nieznane.

---
   
http://www.ferti-med.com" target="_blank" title="Klinika Leczenia Niepłodności">Klinia Leczenia Niepłodności FERTI-MED


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.plhttp://artelis.pl/">www.Artelis.pl>

Niepłodność, rozpoznanie i leczenie


Niepłodność, rozpoznanie i leczenie


Autorem artykułu jest Damian Michalski



Niepłodność to Twój problem? Sprawdź, co ma możliwość być przyczyną braku posiadania potomstwa w Twoim przypadku. Nieplodność to niestety "choroba" która nie ma widocznych oznaków.
Należy pamiętać, że choroby typu: cukrzyca, choroby tarczycy, czynniki psychologiczne, a także wszystkie uzależnienia mogą odpowiadać za brak ciąży. Do tego wszystkiego trzeba dołożyć wszystkie choroby ginekologiczne zdiagnozowane podczas wizyty lekarskiej, a także otyłość, bądź nadmierną chudość. Współzależności jest bardzo kilka, dlatego potrzebny jest szczegółowy wywiad lekarski, diagnostyka i leczenie.

Jak wynika z definicji "http://www.ekliniki.pl/artykul_nieplodnosc-rowna-sie-problem-50.php" target="_blank">niepłodność" to stan, w którym zachodzi niemożność zajścia w ciążę pomimo rocznego współżycia seksualnego z przeciętną częstotliwością 3-4 stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. I już w tym miejscu powinniśmy zadać sobie pytanie: jak w większości wypadków dochodzi do zbliżeń w naszym przypadku? Jak w większości wypadków posiadamy szansę dokonać zapłodnienia? Pamiętając jednocześnie o tym, iż w ciągu miesiąca w cyklu kobiety występują dni płodności i niepłodności, do tego miesiączka oraz dodatkowo inne czynniki wpływające na samopoczucie i zmęczenie, stres.

Współczesna medycyna dostarcza nam coraz to nowszych metod do walki z niepłodnością i nie chodzi tu wcale o rozwiązania w postaci http://www.ekliniki.pl/leczenie_nieplodnosci.php" target="_blank">in vitro. Przypomnijmy w skrócie co to jest zapłodnienie in vitro? To tak zwane zapłodnienie pozaustrojowe, zapłodnienie in vitro (ang. in vitro fertilisation, IVF) - metoda polegająca na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Zaliczana do technik rozrodu wspomaganego medycznie. To metoda na którą decydują się coraz w większości wypadków bezpłodne pary w klinikach leczenia niepłodności.

Jak wybrać klinikę by zdobyć najlepszą diagnozę i pomoc?

Problem pomaga rozwiązać serwis eKliniki.pl, który nie tylko zawiera praktyczne porady medyczne, niemniej jednak także dysponuje rozbudowaną bazą klinik, którą można przeszukiwać w zgodzie z indywidualnymi preferencjami: typem specjalizacji klinicznej, miejscowością oraz dodatkowo województwem. http://www.ekliniki.pl/leczenie_nieplodnosci.php" target="_blank">Kliniki leczenia niepłodności, a także inne oferujące badania diagnostyczne i najwyższej jakości opiekę medyczną znajdziemy w całkiem szybki i zwykły sposób.

Osoby przeszukujące bazę klinik mają w tym miejscu dostęp nie tylko do opisu kliniki oraz dodatkowo profilu jej działalności, niemniej jednak także mogą zapoznać się z wcześniejszymi jej realizacjami. Istnieje także sposobność skontaktowania się jej z przedstawicielami bezpośrednio z poziomu strony.

---
    http://www.ekliniki.pl" target="_blank">prywatne kliniki

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.plhttp://artelis.pl/">www.Artelis.pl>